Jak zainstalować i korzystać z Anki (Android)

Anki to świetna aplikacja przyspieszająca naukę języków obcych. Z tego posta dowiesz się w jaki sposób ją zainstalować i z niej korzystać. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, dlaczego warto to zrobić, to więcej na ten temat dowiesz się z mojego wpisu Jak się uczyć, żeby już nigdy nie zapomnieć.

Zanim zaczniemy, chciałbym ogłosić, że nasze indywidualne lekcje angielskiego z nastawieniem na mówienie działają już online! Jeśli lubisz aplikację Anki, to nie mam wątpliwości, że pokochasz też naszą metodę nauki. Mechanizm działania jest bardzo podobny, a nasi uczniowie na co dzień korzystają właśnie z Anki zamiast odrabiać nudne prace domowe w książkach. Jeśli jesteś zainteresowany, koniecznie sprawdź naszą ofertę indywidualnych lekcji angielskiego z nastawieniem na mówienie.

A teraz do dzieła z instalacją!

Instalacja

UWAGA: Niniejszy wpis dotyczy instalacji i nauki za pomocą aplikacji na systemie Android. Wersja na iPhone-a jest niestety płatna i kosztuje ok. $25 (chociaż można też korzystać z bezpłatnej wersji webowej). Nie mam niestety dostępu do żadnego iPhone-a, więc póki co nie dam rady przygotować samouczka na iOS. Jeśli jednak jesteś fanem nadgryzionego jabłka i chciałbyś spróbować instalacji Anki samodzielnie to więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Proces instalacji na Androida jest mega prosty:

  1. Otwórz na swoim telefonie aplikację Sklep Play.
  2. Wpisz w wyszukiwarce hasło „AnkiDroid Flashcards”, kliknij Zainstaluj, a następnie Otwórz.
  3. To tyle, już jesteś szczęśliwym posiadaczem Anki.

 

 

Dodawanie materiałów do aplikacji

Jest wiele sposobów dodawania treści do Anki. Ja w tym poście skupię się na dwóch: własnoręcznym dodawaniu materiałów do aplikacji oraz importowaniu przygotowanych przeze mnie materiałów na blogu. To pierwsze polega na samodzielnym tworzeniu nowych talii i uzupełnianiu ich fiszkami, a drugie to po prostu dodawanie materiałów, które przygotowuję ja i które publikuję na tym blogu. Przykład lekcji z takimi materiałami znajdziesz tutaj – jeśli nie masz pomysłu jak zacząć z Anki, to jest to świetny sposób, żeby przetestować aplikację.

Własnoręczne dodawanie materiałów do aplikacji

  1. Fiszki w aplikacji przechowywane są w tzw. taliach. Innymi słowy, talia to po prostu zbiór fiszek. Przykładem nazwy takiej talii może być np.: „Angielski 9.09”, czyli fiszki, których nauczyłeś się na konkretnej lekcji angielskiego, która odbyła się 9-ego września. Żeby taką talię stworzyć, na ekranie głównym aplikacji trzeba kliknąć symbol plusa w prawym dolnym rogu ekranu (+), a potem wybrać „stwórz talię” (obrazki poniżej dodatkowo ilustrują ten proces).
  2. Wpisz nazwę nowej talii i kliknij OK.
  3. Nowa talia powinna pojawić się na ekranie głównym.
  4. Żeby dodać fiszki do talii ponownie kliknij symbol plusa i wybierz „dodaj”.
  5. Typ talii pozostaw bez zmian.
  6. W wierszu oznaczonym jako „talia” wybierz talię, do której chcesz dodać fiszki. W moim wypadku będzie to „Nowa talia”.
  7. W polu oznaczonym „Przód” wpisz hasło po polsku, a w polu oznaczonym „Tył” to samo hasło po angielsku. Może to być hasło z lekcji w szkole, z książki, z filmy lub z jakiegoś zadania językowego. Ewentualnie może to być też pojedyncze słówko, ale zachęcam raczej do uczenia się całych fraz, a nie pojedynczych słówek.
  8. Następnie w prawym górnym rogu ekranu kliknij symbol fajki/ptaszka/czy-jak-to-tam-nazwać.
  9. Fiszka dodana.
  10. Powtórz kroki od 4 do 8 do dodania kolejnych fiszek do talii.

 

 

 

Proces dodawania materiałów z bloga

  1. Po przerobieniu każdej lekcji z serii Angielski z Serialami u mnie na blogu znajdź na dole strony sekcję „Materiały do pobrania” (patrz zdjęcie poniżej).
  2. Kliknij linka zawierającego talię z fiszkami. Pamiętaj, że musisz to zrobić na telefonie, nie na komputerze.
  3. Jeśli masz zainstalowaną aplikację, to system automatycznie rozpozna typ pliku i otworzy go w Anki.
  4. Aplikacja zapyta się, czy zaimportować plik. Kliknij przycisk Dodaj.
  5. Talia została dodana.
  6. Powtórz punkty od 2 do 5 dla każdej talii (zazwyczaj pod każdą lekcją jest więcej niż jedna talia do pobrania).

 

 

Nauka za pomocą aplikacji

Żeby zacząć naukę na ekranie głównym powinna być przynajmniej jedna talia z fiszkami – bez względu na to, czy dodana ręcznie, czy zaimportowana z bloga.

 

 

Kliknięcie talii powoduje otwarcie trybu nauki i zostaje wyświetlona pierwsza fiszka. Twoje zadanie to przetłumaczyć (w głowie lub na głos – lepiej na głos, ale wiadomo, że nie zawsze się da) tekst po polsku na język angielski. Po próbie przetłumaczenia kliknij przycisk „Pokaż odpowiedź”, żeby zweryfikować, czy miałeś rację.

 

 

Kliknięcie przycisku „Pokaż odpowiedź” powoduje:

  • Albo wyświetlenie tekstu tłumaczenia w języku angielskim (jeśli ręcznie dodawałeś materiały do aplikacji).
  • Albo odtworzenie fragmentu nagrania, w którym aktor z przerabianego serialu wypowiada daną kwestię (jeśli importowałeś materiały z mojego bloga). Dzięki temu, jesteś w stanie osłuchiwać się z rzeczywistą wymową native speakerów. Celowo nie umieszczałem tam tłumaczenia tekstowego na język angielski, żeby zachęcić uczniów do uczenia się ze słuchu, ale jeśli potrzebujesz sprawdzić jak określoną frazę się pisze, to zawsze możesz wejść na wpis z serialem, gdzie znajdziesz pełną transkrypcję nagrania.

Dodatkowo, na dole ekranu, w miejscu przycisku „Pokaż odpowiedź” pokażą się trzy inne przyciski:

  • Powtórz – jeśli się pomyliłeś to kliknij właśnie ten przycisk. Spowoduje to, że za mniej niż minutę dostaniesz jeszcze jedną szansę na odgadnięcie fiszki.
  • Dobrze – jeśli przetłumaczyłeś frazę poprawnie to kliknij przycisk „Dobrze”. Spowoduje to, że za mniej niż 10 minut aplikacja jeszcze raz zapyta Cię z danej fiszki. Jeśli wówczas również klikniesz przycisk „Dobrze” to aplikacja zaplanuje powtórkę już na następny dzień.
  • Łatwo – jeśli dana fiszka była mega prosta i chcesz ją powtarzać najrzadziej jak się da, to kliknij właśnie ten przycisk, ale ja z reguły nie klikam go w ogóle i zachęcam do tego samego.

 

 

Uwaga – dygresja: w kolejnych dniach powtórek pojawi się się też czarny przycisk „Trudno”. Zdarzało mi się, że moi uczniowie się mylili i klikali go zamiast przycisku „Powtórz” co znacznie zaburzało działanie całego algorytmu. Przycisk Trudno oznacza, że odpowiedziałeś dobrze, ale treść była trudna, a nie, że odpowiedziałeś źle (po prostu masz wtedy zaplanowaną krótszą przerwę między kolejnymi powtórkami). Zawsze jak odpowiesz źle kliknij przycisk „Powtórz”!

Wracając do tematu, kliknij w któryś z opisanych przycisków. Po wyborze którejś z opcji pojawi się kolejna fiszka do przetłumaczenia, a potem kolejna i tak dalej aż zejdzie cała talia.

Czas nauki jest różny i zależny od trudności fiszek w talii i poziomu ucznia, ale myślę, że nie powinien przekroczyć ok. 30 minut.

Pierwszego dnia to koniec nauki. Pamiętaj, że w nauce z aplikacją Anki mega ważna jest systematyczność. Jeśli nie będziesz wracał do aplikacji codziennie (kolejne powtórki nie zajmują dużo, ok. 15 min) to fiszki będą się kumulować, a Ty zaczniesz zapominać nauczone treści. Nie pozwól na to!

 

To tyle! Jesteś już gotów na naukę z Anki. Czemu by nie zacząć od pierwszej lekcji Angielskiego z Serialami na próbę? 🙂 Przykładowy wpis znajdziesz tutaj.

Dzięki za Twoją uwagę. Jeśli coś było niejasne lub wręcz przeciwnie, wpis Ci bardzo pomógł, zachęcam do zostawienia komentarza!

3.8 5 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Seba
Seba
1 rok temu

Siema, czy na tą aplikację trzeba się logować i rejestrować aby z niej korzystać, bo pokazuje mi jakieś menu ale jakby nie wszystko się zgadza,myślę że mam najnowszą wersję, chciałbym się uczyć, ale nie mam nerwów co do samej obsługi. Dziękuję za odpowiedź