Jak zanurzyć się w języku angielskim, czyli pomysły na immersję językową

Jakby to wpłynęło na Twój poziom języka, gdybyś wyjechał na kilka miesięcy do Wielkiej Brytanii? Prawdopodobnie intuicyjnie czujesz, że zrobiłbyś niesamowity skok pod kątem płynności językowej, bo musiałbyś wtedy używać angielskiego na co dzień. A gdyby tak dało się zrobić Wielką Brytanię tutaj, na miejscu?

Będąc w anglojęzycznym kraju używasz języka praktycznie non stop – uczysz się tam lub pracujesz po angielsku, oglądasz telewizję i słuchasz radia po angielsku, rozmawiasz z przyjaciółmi po angielsku, robisz zakupy po angielsku, itd. Innymi słowy, zanurzasz się w języku, co fachowo nazywamy immersją językową.

Wydaje się to dość oczywiste, że jeśli chcemy się nauczyć języka to musimy się nim otoczyć i z niego korzystać. Ale co w sytuacji, gdy z różnych powodów nie mamy możliwości wyjazdu na dłużej za granicę?

W końcu większość z nas uczy się lub pracuje w Polsce i nie może sobie od tak zrobić przerwy w życiorysie. Nie każdy ma też rodzinę za granicą lub fortunę do wydania na kilkumiesięczny pobyt w jednym z drogich, anglojęzycznych krajów.

Nie wszystko stracone! Okazuje się, że bardzo dużo można zrobić tutaj, na miejscu. Wystarczy przestawić sobie pewne elementy własnego otoczenia na język angielski. I ten post jest o tym jak to zrobić.

 

Radio

Słuchasz radia, gdy sobie pichcisz w kuchni lub bierzesz prysznic? A może audycje radiowe są nieodłącznym elementem Twoich samochodowych wojaży? Bez względu na odpowiedź zamiast radia po polsku możesz słuchać go po angielsku.

Słuchanie radia po angielsku to łączenie przyjemnego z pożytecznym, a w wersji angielskojęzycznej nawet słuchanie reklam może być ciekawym doświadczeniem obcowania z kulturą.

Poniżej w ramach inspiracji wrzucam kilka stacji radiowych, których sam słucham. Kliknij w ikonkę radia, żeby przejść na stronę, na której można go posłuchać.

 

Smooth Radio

Your Relaxing Music Mix – takim hasłem się reklamują. Moim zdaniem takie trochę brytyjskie Radio Złote Przeboje lub Radio Zet.

 

KIIS FM

Los Angeles’ #1 Hit Music Station. Kalifornijskie radio z muzyką popularną i aktualnymi hitami. Trochę podobne do naszego Radia Eska.

 

Capital FM

UK’s No.1 Hit Music Station – Brytyjski odpowiednik KIIS FM

 

 

The Bounce

Detroit’s Throwback Hip Hop and R&B – może Ci się spodobać, jeśli lubisz czarną muzykę. Przeboje wszechczasów z kategorii Hip Hop i R&B.

 

 

A jeśli nie znalazłeś nic dla siebie, poniżej kilka stron grupujących stacje radiowe, w których możesz szukać swoich własnych faworytów:

Udało Ci się znaleźć coś fajnego? A może masz swoje ulubione anglojęzyczne radio, którego tutaj nie umieściłem? Daj znać w komentarzu.

 

Youtube

Skoro wspomnieliśmy o radiu, to czemu by nie dodać też czegoś z obrazem?

Youtube jest skarbnicą treści chyba we wszystkich językach Świata, a w tym oczywiście też i w języku angielskim (a pewnie nawet przede wszystkim). Problem polega na tym, że algorytmy strony podpowiadają nam filmiki podobne do tych, które już w przeszłości oglądaliśmy. Przez to ciężko jest trafić na coś zarówno wartościowego, jak i świeżego. Potrzebna jest inspiracja z zewnątrz. I tutaj z pomocą przychodzę ja!

Poniżej prezentuję listę kanałów, które mogą Cię zainteresować. Oczywiście każdy ma swoje preferencje i nie wszystko każdemu przypasuje. Chcę podać Ci kilka propozycji, które mi się podobają mając nadzieję, że może coś zainspiruje też Ciebie. Wszystkie kanały są prowadzone przez angielskich native speakerów, dzięki czemu osłuchasz się z czystym, ładnym akcentem.

 

Erik Conover

Erik to 30-letni nowojorczyk, który prowadzi vloga o swoim życiu. Nie ma tu jakiejś jednej kategorii, wokół której kręci się jego kanał – tematy są różne.

Z ciekawszych rzeczy, Erik nagrywa promocyjne filmy luksusowych amerykańskich posiadłości, więc jeśli masz ochotę się rozmarzyć, że masz wolne $56 000 000 i szukasz dla siebie lokum w Stanach to jest to kanał, który może Cię zainteresować. Alternatywnie, możesz też ponarzekać na rozrzutność i próżność najbogatszych lub po prostu cieszyć się utrwalaniem słownictwa związanego z domem.

Poza tym, na kanale znajdziesz też serię filmów o szczegółach życia Erika w Nowym Jorku oraz relacje z jego podróży po Świecie.

 

 

Casey Neistat

Casey to prawdopodobnie najbardziej znany Youtuber na Świecie i tak się złożyło, że też mieszka w Nowym Jorku.

To co mi osobiście najbardziej się u niego podoba to luz w podejściu do życia i solidna dawka inspiracji za każdym razem, gdy coś od niego oglądam – wiecie w stylu impossible is nothing.

 

 

Flying The Nest

Flying The Nest to kanał australijskiej pary, która wspólnie podróżuje po całym Świecie. Swoją drogą, byli też między innymi w Polsce. Ciekawie było oglądać jak ktoś z drugiego końca Świata zwiedza moje skromne miasto i ekscytuje się pierogami.

Na kanale podoba mi się też to, że dokumentują swoje wyprawy z perspektywy zwyczajnej osoby. Nie jakiegoś Pana podróżnika tylko zwyczajnej pary. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że nie jest to absolutnie w pełni naturalne zachowanie, ale… wiesz o co chodzi.

 

 

TED

TED-y też znajdziesz na Youtube, ale to na tyle obszerna kategoria, że warto ją opisać osobno.

Jeśli ktoś zapytałby się mnie czym jest TED, to pewnie opisałbym to jako cykl konferencji, na których przeróżne osoby dzielą się swoimi spostrzeżeniami na przeróżne tematy. Ogólnikowo? Pewnie tak, ale tym mniej więcej dla mnie jest TED.

Oryginalnie TED pochodzi od słów Technology, Entertainment i Design, ale już dawno tematyka wykładów wyszła poza ten zakres tematyczny. Można tu posłuchać opinii na temat przeróżnych rzeczy, od ludzkiej psychologii i biologii, poprzez rozwój osobisty, aż po politykę, czy komentarz do różnego rodzaju problemów społecznych. I wiele, wiele więcej. A wszystko to często poparte solidnymi badaniami naukowymi.

Można się sporo nauczyć i zaczerpnąć inspiracji, a przy tym ćwiczyć angielski.

Co więcej, doskonałą opcją dla trochę bardziej zaawansowanych osób jest organizacja spotkania TED. Skrzykujesz znajomych, umawiacie się, że na spotkaniu będziecie mówić wyłącznie po angielsku, wybieracie kilka ciekawych wykładów TED i po obejrzeniu każdego z nich komentujecie ćwicząc angielski.

Sam zorganizowałem dwa takie spotkania i wyszły super. Mam w planach zorganizować kolejne. Polecam.

 

 

Telewizja

A może by tak coś na żywo? Oglądanie telewizji po angielsku to świetny sposób nie tylko na otoczenie się językiem, ale też na liźnięcie anglosaskiej kultury.

W osobnym artykule znajdziesz instrukcję gdzie w Internecie można za darmo oglądać brytyjską telewizję. Znajdziesz go TUTAJ (klik).

 

Podsumowanie

To tyle na dziś. Może spodobał Ci się któryś z pomysłów na immersję językową? Może któryś z nich zastosujesz? Twój angielski będzie Ci wdzięczny!

A może masz własne pomysły na zanurzenie się w języku i chcesz się nimi podzielić? Jeśli tak, wiesz co robić.

 

I jeszcze jedno. Powyżej jest sporo linków, a te lubią się czasem dezaktualizować. Więc jeśli by się tak stało, proszę o informację w komentarzu, to będę na bieżąco aktualizował.

2.7 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments