Sposób na skuteczną naukę angielskiego przez seriale

Przeszło Ci kiedyś przez myśl, że fajnie by było uczyć się angielskiego przez seriale? To kuszące połączenie przyjemnego z pożytecznym, ale czy da się w ten sposób uczyć języka skutecznie? Da się. A z tego posta dowiesz się jak.

 

Może próbowałeś się kiedyś uczyć angielskiego oglądając seriale? Ja tak. Bądźmy szczerzy, samo oglądanie nie bardzo działa. Dużo treści Ci ucieka, bo nie jesteś w stanie jej zrozumieć i w związku z tym serial zaczyna nużyć. Po obejrzeniu pojedynczego odcinka może trochę osłuchałeś się języka, ale poza tym nie wynosisz z takiej sesji praktycznie nic.

Może trochę inaczej to wygląda w przypadku osób, które osiągnęły już bardzo wysoki poziom językowy i oglądanie seriali traktują jako utrwalenie lub przypomnienie sobie wiedzy. Wtedy ma to więcej sensu. Ale co z osobami, które chciałyby oglądać seriale w oryginale, ale jeszcze nie znają języka wystarczająco dobrze?

Staram się ułatwić im to zadanie.

Opracowałem metodę nauki z serialami, która pozwala zapamiętać i nauczyć się wykorzystywać w praktyce treści, które w serialach się pojawiają. Przyjemne z pożytecznym!

Na moim blogu publikuję posty ze specjalnie przygotowanymi przeze mnie materiałami do nauki przez seriale. Są one oznaczane hasłem „angielski z serialami” (kliknij tutaj, żeby zobaczyć przykład takiego posta) i kieruję je raczej do osób, które mają już jakieś podstawy językowe. Myślę, że absolutne minimum to A2/B1.

Każda lekcja, którą publikuję składa się z 4-ech części:

  • dialog w postaci filmu
  • transkrypcja w języku angielskim
  • transkrypcja w języku polskim
  • materiały do pobrania do samodzielnej nauki

 

UWAGA: Żeby przejść całą lekcję potrzebna Ci będzie aplikacja o nazwie Anki. Jeśli jeszcze jej nie masz, koniecznie ją zainstaluj zanim zaczniesz naukę. Dzięki niej już nigdy nie zapomnisz tego, czego się tu wspólnie nauczymy. Samouczek instalacji dla systemu Android znajdziesz tutaj, a więcej na temat tego jak w ogóle Anki działa znajdziesz w moim poście Jak się uczyć, żeby już nigdy nie zapomnieć.

 

Plan działania z materiałami jest prosty:

  1. Najpierw przesłuchaj nagranie. Jeśli chcesz, możesz potem spróbować podsumować je po angielsku, żeby się rozgrzać.
  2. Następnie, w celu zrozumienia nagrania, przetłumacz transkrypcję w języku angielskim na polski. Jeśli czegoś nie potrafisz zrozumieć, kliknij na określoną linijkę tekstu, a pojawi się tłumaczenie w języku polskim. Ważne jest tutaj ogólne zrozumienie tekstu, więc jeśli przetłumaczysz tekst odrobinę inaczej to się nie przejmuj.
  3. Teraz czas na sprawdzenie się! Czyli… tłumaczenie tekstu w drugą stronę – z języka polskiego na angielski. To trudniejsza część i także tutaj – żeby zobaczyć tłumaczenie na język angielski – kliknij po prostu na daną linijkę tekstu. Dodatkowo, do niektórych wypowiedzi dołączam wskazówki, żeby pomóc Ci lepiej zrozumieć nagranie (dzięki nim dowiesz się np. czemu w określonym miejscu został użyty dany czas, fraza lub słówko). Może się też zdarzyć, że daną kwestię będzie można przetłumaczyć na kilka różnych sposobów i Ty przetłumaczysz coś trochę inaczej niż było w tekście – nie przejmuj się tym. Ważne, żeby się upewnić, czy udało się przekazać główną myśl. Jeśli tak, to super.
  4. Po przerobieniu całego tekstu pobierz i zaimportuj plik z fiszkami do Anki. Nie masz Anki? Zainstaluj! Dzięki temu już nigdy nie zapomnisz sformułowań z filmiku. Poza tym, większość z nich będziesz potrafił samemu wykorzystać w rozmowie. Więcej o tym, dlaczego warto korzystać z Anki znajdziesz w moim poście jak się uczyć, żeby już nigdy nie zapomnieć.
  5. Na koniec obejrzyj film jeszcze raz. Jestem pewien, że będziesz miał dużo frajdy, bo teraz powinieneś już rozumieć wszystko.

 

Na sam koniec polecam zaplanować sobie cykliczny plan przerabiania kolejnych lekcji (np. raz na tydzień). Im więcej ich przerobisz (pamiętaj o dodawaniu fraz do Anki!), tym szersze będzie Twoje słownictwo i tym łatwiej będzie Ci zrozumieć seriale po angielsku. Pomoże Ci to też w ogólnym porozumiewaniu się w tym języku. Czemu by nie spróbować? Przykładową lekcję znajdziesz tutaj.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments